International Events


Details of Athletes, Support Personnel and Other Officials Repersent India in Respect of International Events Aroad & held in India.

Name of Competition Date Venue Name of Athlete / Coach / Manager Postition Participation / Selection Criteria
(WKF) Karate 1 Premier League Championship (WKF Olympic Standings - Qualification Tournament for Tokyo 2020 Olympic Games) 24th Jan. To 26th Jan. 2020 Paris, France
  1. PRANAY SHARMA (KUMITE -67KG)
  • Participated
Only members of National Federations Recognized by WKF are admitted to participate, As per the WKF Top 100 Ranking Senior Player in each Category Only
(WKF) Karate 1 Series A Championship (WKF Olympic Standings - Qualification Tournament for Tokyo 2020 Olympic Games) 10th Jan. To 12th Jan. 2020 Santiago, Chile
  1. Aniket Gupta (Male Kata )
  2. Deepika Dhiman (Kumite -55Kg )
  3. Deepika Dhiman (Female Kata )
  • Participated
  • 9 Rank
  • 31 Rank
Only members of National Federations Recognized by WKF are admitted to participate, as per Series A Organizing Rules 2019 (PL OR Point 6 Registration)
(WKF) Karate 1 Premier League Championship (WKF Olympic Standings - Qualification Tournament for Tokyo 2020 Olympic Games) 27th Nov. To 30th Nov. 2019 Madrid, Spain
  1. PRANAY SHARMA (KUMITE -67KG)
  2. KEERTHAN KONDRU (COACH)
  • Participated
  • Coach
Only members of National Federations Recognized by WKF are admitted to participate, As per the WKF Top 100 Ranking Senior Player in each Category Only
Sharjah Open International Karate Championship 2019 15th Nov. To 17th Nov. 2019 Sharjah, UAE
  1. DEEPIKA DHIMAN (Senior Kumite – 61Kg)
  2. PRANAY SHARMA (KUMITE -67KG)
  3. Aniket Gupta (Male Kata )
  4. ASHNI KUMAR (Junior Kumite +76kg)
  5. ISHITA GHOSH (SENIOR FEMALE KATA )
  6. LOKESH PRADHAN (Senior Kumite – 60Kg)
  7. ABHIMANYU SINGH (Senior Kumite – 60Kg)
  8. GHRASHMESH KUNDER (Senior Kumite – 67Kg)
  9. ANAND ANNAPPA (Senior Kumite – 67Kg)
  10. GANESH GANGAPPA (Senior Kumite – 67Kg)
  11. SAURAV KUMAR GOGOI (Cadet Kata)
  12. SAURAV KUMAR GOGOI (Cadet Kumite – 63kg)
  13. MD ASHIS TALUKDAR (Junior Kata )
  14. MD ASHIS TALUKDAR (Junior Kumite –68kg)
  15. ADVIK MAJUMDAR (Sub-Junior Kumite -46kg)
  16. ADVIK MAJUMDAR (Sub-Junior Kata)
  17. VAANYA RAO (Sub-Junior Kata)
  18. VAANYA RAO (Sub-Junior Kumite -46kg)
  19. SAMBRAMA MANJOORE P (Sub-Junior Kata)
  20. JAGRUTH MANJOORE P (Cadet KATA)
  21. JAGRUTH MANJOORE P (Cadet -57Kg Kumite)
  22. VASU KUMRA (Senior Kumite + 84Kg)
  23. SHARATH K JAYENDRAN (Senior Kumite – 84Kg)
  24. MR. M G PRASADA (Coach)
  25. MR. KEERTHI GOPAL KUNDAPUR (Coach)
  26. MR. ADARSH CHAUDHARY (Coach)
  27. MR. RUPAK (MANAGER)
  • 5 RANK
  • Participated
  • 13 RANK
  • SILVER
  • Participated
  • Participated
  • Participated
  • Participated
  • Participated
  • Participated
  • Participated
  • Participated
  • Participated
  • BRONZE
  • SILVER
  • GOLD
  • BRONZE
  • Participated
  • BRONZE
  • BRONZE
  • Participated
  • BRONZE
  • Participated
  • COACH
  • COACH
  • COACH
  • MANAGER
Open to All for International Experience and Explosure
5th SAKF CADET, JUNIOR, U-21YEARS and SENIOR SOUTH ASIAN CHAMPIONSHIP 2019 7th Nov. To 10th Nov. 2019 Dhaka, Bangladesh
  1. ISHITA KASHYAP (CADET KATA)
  2. MANSHI LODHI (CADET -40KG KUMITE)
  3. PRATISHTHA (CADET -47KG KUMITE)
  4. MAWBLEI (CADET -54KG KUMITE)
  5. ROSHNI CHANU (CADET +54KG KUMITE)
  6. KANIKA GUPTA (JUNIOR KATA)
  7. SHRUTI SHARMA (JUNIOR -53KG KUMITE)
  8. JYOTI BISHT (JUNIOR -59KG KUMITE)
  9. ZAHID SUZAN SHAIKH (JUNIOR +59KG KUMITE)
  10. ENA DAS (JUNIOR TEAM KATA)
  11. SHIRIN SULTANA (JUNIOR TEAM KATA)
  12. TEJYONI DUTTA (JUNIOR TEAM KATA)
  13. VANSHIKA TANWAR (U-21, KATA)
  14. WANLANJ TEJASVI (U-21, KUMITE -40KG)
  15. HRSHIL (U-21, KUMITE -50KG)
  16. KARSANG YANGA (U-21, KUMITE -55KG)
  17. NANI LERIAK (U-21, KUMITE -61KG)
  18. ANANYA ANAND (U-21, +68KG KUMITE)
  19. PRIYANKA RAMI (SENIOR KATA)
  20. ARPANA CHUHAN (SENIOR KUMITE -45KG)
  21. AMRITPAL KAUR (SENIOR KUMITE -50KG)
  22. DEEPIKA DHIMAN (SENIOR KUMITE -55KG)
  23. N. HARSHA (SENIOR KUMITE -61KG)
  24. JOHNY MANGKHIYA (SENIOR KUMITE -68KG)
  25. PREKSHA MITTAL (SENIOR KUMITE +68KG)
  26. DEEPIKA DHIMAN (SENIOR TEAM KATA)
  27. HRSHIL (SENIOR TEAM KATA)
  28. SNEHA (SENIOR TEAM KATA)
  29. AMRITPAL KAUR (SENIOR TEAM KUMITE)
  30. DEEPIKA DHIMAN (SENIOR TEAM KUMITE)
  31. N HARSHA (SENIOR TEAM KUMITE)
  32. JOHNY MANGKHIYA (SENIOR TEAM KUMITE)
  33. AMIYA SUNDER BISWAS (CADET KATA)
  34. RAJAT KASHYAP (CADET -52KG KUMITE)
  35. BAHADUR EKKE (CADET -57KG KUMITE)
  36. ASHISH CHOPDE (CADET +70KG KUMITE)
  37. SABARNA GHOSH (JUNIOR KATA)
  38. ANUJ SIKARWAR (JUNIOR -55KG KUMITE)
  39. VAIBHAV JAAT (JUNIOR -61KG KUMITE)
  40. YASH SHARMA (JUNIOR -68KG KUMITE)
  41. DONI NERI (JUNIOR -76KG KUMITE)
  42. ANAND CHERI (JUNIOR +76KG KUMITE)
  43. AJINKYA MOGHE (JUNIOR TEAM KATA)
  44. YASH BANSAL (JUNIOR TEAM KATA)
  45. VIDHAN GARG (JUNIOR TEAM KATA)
  46. NAVEEN BHINDIA (U-21 KATA)
  47. ANKIT CHURASIA (U-21, KUMITE -55KG)
  48. RAJA YANGFO (U-21, KUMITE -60KG)
  49. PRANAY SHARMA (U-21, -67KG KUMITE)
  50. MANISH (U-21, -75KG KUMITE)
  51. AKSHAY M (U-21, -84KG KUMITE)
  52. MADHAV TRIPATHI (U-21, +84KG KUMITE)
  53. ANIKET GUPTA (SENIOR KATA) Team Captain
  54. RAVINDER (SENIOR KUMITE -55KG)
  55. RAJA YANGFO (SENIOR KUMITE -60KG)
  56. PRANAY SHARMA (SENIOR KUMITE -67KG)
  57. MANISH (SENIOR KUMITE -75KG)
  58. AKSHAY M (SENIOR -84KG KUMITE)
  59. MADHAV TRIPATHI (SENIOR +84KG KUMITE)
  60. ANIKET GUPTA (SENIOR TEAM KATA)
  61. NAVEEN BHINDIA (SENIOR TEAM KATA)
  62. BASU KHARE (SENIOR TEAM KATA)
  63. ANIKET GUPTA (SENIOR TEAM KUMITE)
  64. RAJA YANGFO (SENIOR TEAM KUMITE)
  65. PRANAY SHARMA (SENIOR TEAM KUMITE)
  66. MANISH (SENIOR TEAM KUMITE)
  67. AKSHAY M (SENIOR TEAM KUMITE)
  68. MADHAV TRIPATHI (SENIOR TEAM KUMITE)
  69. RUPESH DAS (SENIOR TEAM KUMITE)
  70. KEERTHAN KONDRU (COACH)
  71. BHARAT YADAV (COACH)
  72. S RAVI (COACH)
  73. MIR KHADIM (MANAGER)
  • SILVER
  • GOLD
  • GOLD
  • GOLD
  • GOLD
  • SILVER
  • GOLD
  • GOLD
  • GOLD
  • GOLD
  • GOLD
  • GOLD
  • GOLD
  • GOLD
  • SILVER
  • GOLD
  • GOLD
  • GOLD
  • BRONZE
  • SILVER
  • GOLD
  • BRONZE
  • GOLD
  • GOLD
  • BRONZE
  • BRONZE
  • BRONZE
  • BRONZE
  • SILVER
  • SILVER
  • SILVER
  • SILVER
  • GOLD
  • GOLD
  • GOLD
  • GOLD
  • GOLD
  • GOLD
  • GOLD
  • BRONZE
  • GOLD
  • GOLD
  • SILVER
  • SILVER
  • SILVER
  • GOLD
  • GOLD
  • GOLD
  • GOLD
  • GOLD
  • GOLD
  • GOLD
  • BRONZE
  • GOLD
  • 5 RANK
  • GOLD
  • GOLD
  • SILVER
  • BRONZE
  • SILVER
  • SILVER
  • SILVER
  • BRONZE
  • BRONZE
  • BRONZE
  • BRONZE
  • BRONZE
  • BRONZE
  • BRONZE
  • COACH
  • COACH
  • COACH
  • MANAGER
As per the Performahnce in National Championship
WKF CADET, JUNIOR & U-21YEARS WORLD CHAMPIONSHIP 23rd Oct. To 27th Oct. 2019 Santiago, Chile
  1. ISHITA KASHYAP (CADET KATA)
  2. MANSHI LODHI (CADET -47KG KUMITE)
  3. GURMEET KAUR (CADET +54KG KUMITE)
  4. ENJEBEE CHAKMA (JUNIOR KATA)
  5. BOBBY SHARMA (JUNIOR -48KG KUMITE)
  6. SHRUTI SHARMA (JUNIOR -53KG KUMITE)
  7. ADITI PRAKASH (JUNIOR -59KG KUMITE)
  8. ZAHID SUZAN SHAIKH (JUNIOR +59KG KUMITE)
  9. YOGITA GARG (U-21, 55KG KUMITE)
  10. NANI LERIAK (U-21, -61KG KUMITE)
  11. ANANYA ANAND (U-21, +68KG KUMITE)
  12. AYUSHMAN PANCHANI (CADET KATA)
  13. BAHADUR EKKE (CADET -57KG KUMITE)
  14. MD SAMEER (CADET -63KG KUMITE)
  15. JITAMRIT KASHYAP (CADET -70KG KUMITE)
  16. RISHAV MITRA (JUNIOR KATA)
  17. VIBHOR TALWAR (JUNIOR -55KG KUMITE)
  18. ATUM SONO (JUNIOR -68KG KUMITE)
  19. ANAND CHERI (JUNIOR +76KG KUMITE)
  20. KARL VATCHA (U-21 KATA)
  21. RVIND B KAUSHIK (U-21, -60KG KUMITE)
  22. PRANAY SHARMA (KUMITE -67KG)
  23. ROHAN (U-21, -75KG KUMITE)
  24. VISHAL (U-21, -84KG KUMITE)
  25. MADHAV TRIPATHI (U-21, +84KG KUMITE)
  26. KEERTHAN KONDRU (COACH)
  • 29 Rank
  • Participated
  • Participated
  • Participated
  • 7 Rank
  • 9 Rank
  • Participated
  • Participated
  • Participated
  • Participated
  • Participated
  • Participated
  • Participated
  • Participated
  • Participated
  • Participated
  • Participated
  • Participated
  • Participated
  • Participated
  • Participated
  • Participated
  • 11 Rank
  • Participated
  • Participated
  • Coach
As per the Performahnce in National Championship
(WKF) Karate 1 Premier League Championship (WKF Olympic Standings - Qualification Tournament for Tokyo 2020 Olympic Games) 2nd Oct. To 8th Oct. 2019 Moscow, Russia
  1. PRANAY SHARMA (KUMITE -67KG)
  2. KEERTHAN KONDRU (COACH)
  • Participated
  • Coach
Only members of National Federations Recognized by WKF are admitted to participate, As per the WKF Top 100 Ranking Senior Player in each Category Only
(WKF) Karate 1 Series A Championship (WKF Olympic Standings - Qualification Tournament for Tokyo 2020 Olympic Games) 18th Sep. To 23rd Sep. 2019 Santiago, Chile
  1. Aniket Gupta (Male Kata )
  2. Karl Varcha (Male Kata )
  3. Arka Banerjee (Male Kata )
  4. KEERTHAN KONDRU (COACH)
  • Participated
  • Participated
  • Participated
  • Coach
Only members of National Federations Recognized by WKF are admitted to participate, as per Series A Organizing Rules 2019 (PL OR Point 6 Registration)
16TH SENIOR ASIAN KARATE CHAMPIONSHIP 15th July To 21st July 2019 TASHKENT, UZBEKITHAN
  1. ANIKET GUPTA (MALE KATA) Team Captain
  2. GAUTAM SOUD (KUMITE -55KG)
  3. RAJA YANGFO (KUMITE -60KG)
  4. PRANAY SHARMA (KUMITE -67KG)
  5. MANISH (KUMITE -75KG)
  6. AKSHAY M (KUMITE -84KG)
  7. KETAN THAPA (KUMITE +84KG)
  8. PRIYANKA RAMI (FEMALE KATA)
  9. AMRITPAL KAUR (KUMITE -50KG)
  10. DEEPIKA DHIMAN (KUMITE -55KG)
  11. N. HARSHA (KUMITE -61KG)
  12. JOHNY MANGKHIA (KUMITE -68KG)
  13. PREKSHA MITTAL (KUMITE +68KG)
  14. ANIKET GUPTA (MALE TEAM KATA)
  15. BASU KHARE (MALE TEAM KATA)
  16. NAVEEN BHINDIA (MALE TEAM KATA)
  17. DEEPIKA DHIMAN (FEMALE TEAM KATA)
  18. SNEHA GUSAIN (FEMALE TEAM KATA)
  19. HRSHIL (FEMALE TEAM KATA)
  20. PRANAY SHARMA (MALE TEAM KUMITE)
  21. SAURAV SINGH (MALE TEAM KUMITE)
  22. SHARATH KUMAR J (MALE TEAM KUMITE)
  23. MANISH (MALE TEAM KUMITE)
  24. AKSHAY M (MALE TEAM KUMITE)
  25. RAJA YANGFO (MALE TEAM KUMITE)
  26. KETAN THAPA (MALE TEAM KUMITE)
  27. JOHNY MANGKHIA (FEMALE TEAM KUMITE)
  28. SUPRIYA JATAV (FEMALE TEAM KUMITE
  29. N. HARSHA (FEMALE TEAM KUMITE
  30. AMRITPAL (FEMALE TEAM KUMITE
  31. RATAN GAMBHIR (COACH)
  32. SANJEEV JANGRA (COACH)
  33. SAWAN KUMAR (COACH)
  34. BHARAT YADAV (COACH)
  35. NOBIN P JOMOH (COACH)
  36. LINJA F (COACH)
  • 15 Rank
  • Participated
  • Participated
  • 5 Rank
  • Participated
  • 7 Rank
  • Participated
  • 13 Rank
  • Participated
  • 9 Rank
  • Participated
  • Participated
  • 7 Rank
  • 9 Rank
  • 9 Rank
  • 9 Rank
  • 9 Rank
  • 9 Rank
  • 9 Rank
  • 7 Rank
  • 7 Rank
  • 7 Rank
  • 7 Rank
  • 7 Rank
  • 7 Rank
  • 7 Rank
  • Participated
  • Participated
  • Participated
  • Participated
  • Coach
  • Coach
  • Coach
  • Coach
  • Coach
  • Coach
As per the Performahnce in National Championship
(WKF) KARATE1 YOUTH LEAGUE - UMAG 2019 5th July To 7th July 2019 Umag, Croatia
  1. VATCHA KARL (JUNIOR KATA MALE)
  2. MITRA RISHAV (JUNIOR KATA)
  3. BONGJANG HEMPHU (U14 KATA)
  4. ATUL (JUNIOR KUMITE -61 KG)
  5. DBHARADWAJ ABHISHEK (CADET KATA)
  6. BHARADWAJ ABHISHEK (CADET KUMITE -52 KG)
  7. RIPUDAMAN SINGH (CADET KUMITE -63 KG)
  8. BONGJANG HEMPHU (U14 KUMITE -45 KG)
  9. CHOUDHURY PRIYANGSHU (U14 KATA)
  10. CHOUDHURY PRIYANGSHU (U14 KUMITE -40 KG)
  11. DAS ENA (CADET KATA FEMALE )
  12. DEKA AKASHDEEP (U14 KATA)
  13. DEKA AKASHDEEP (U14 KUMITE +55 KG)
  14. JAGRUTH M PRASHADA (U14 KATA)
  15. JAGRUTH M PRASHADA (U14 KUMITE -55 KG)
  16. KANDOL JATIN (U14 KUMITE -55 KG)
  17. SANCHIT (CADET KUMITE -52 KG)
  18. STHAKURIA NILAV NAYAN (CADET KATA)
  19. STHAKURIA NILAV NAYAN (CADET KUMITE -57 KG)
  20. VAIRAMUTHU K PRASANNA (U14 KUMITE -40 KG)
  21. BONGJANG NAGEN (COACH)
  22. SINHA ASANKA (COACH)
  23. BISWAS SUDHIR (COACH)
  24. MITRA SUBHAS (COACH)
  25. M G PRASHADA (COACH)
  • 27 RANK
  • 29 RANK
  • 23 RANK
  • Participated
  • Participated
  • Participated
  • Participated
  • Participated
  • Participated
  • Participated
  • Participated
  • Participated
  • Participated
  • Participated
  • Participated
  • Participated
  • Participated
  • Participated
  • Participated
  • Participated
  • COACH
  • COACH
  • COACH
  • COACH
  • COACH
Open to All for International Experience and Explosure (Only members of National Federations Recognized by WKF)
(WKF) Training Camp 2019 & U12 and U21 Cup 1st July To 5th July 2019 Umag, Croatia
  1. DAS ENKONA (KATA FEMALE U12)
  2. DAS ENKONA (KUMITE FEMALE U12 40+ KG)
  3. DEY ARINJITA (KATA FEMALE U12 )
  4. DEY ARINJITA (KUMITE FEMALE U12 -30 KG)
  5. SARKAR PRATYAY (KATA MALE U12)
  6. SINGH NAVRAJ (KUMITE MALE U12 -45 KG)
  7. AKHTAR (KUMITE MALE U21 -60 KG)
  8. PRANAY SHARMA (KUMITE MALE U21 -67 KG)
  9. BAJAJ AAKARSHIT (KUMITE MALE U21 -67 KG)
  10. AKSHAY MAHARA (KUMITE MALE U21 -84 KG )
  11. TRIPATHI MADHAV (KUMITE MALE U21 84+ KG)
  12. B.SUMANGAL (TRAINING CAMP ONLY - KATA )
  13. DAS ENA (TRAINING CAMP ONLY - KATA )
  14. BONGJANG NAGEN (COACH)
  15. SINHA ASANKA (COACH)
  16. BISWAS SUDHIR (COACH)
  17. MITRA SUBHAS (COACH)
  18. M G PRASHADA (COACH)
  • Participated
  • Participated
  • SILVER
  • Participated
  • 5 RANK
  • Participated
  • Participated
  • Participated
  • Participated
  • Participated
  • Participated
  • Participated
  • Participated
  • COACH
  • COACH
  • COACH
  • COACH
  • COACH
Open to All for International Experience and Explosure (Only members of National Federations Recognized by WKF)
(WKF) Karate 1 Series A Championship (WKF Olympic Standings - Qualification Tournament for Tokyo 2020 Olympic Games) 15th May To 21st May 2019 Istanbul, Turkey
  1. DHIMAN DEEPIKA (Female Kata )
  2. GUPTA ANIKET (Male Kata )
  3. VATCHA KARL (Male Kata )
  4. DHOIYA MANOJ (Male Kata )
  5. BASU KHARE (Male Kata )
  6. BHINDIA NAVEEN (Male Kata )
  7. BORKAR ABHIJIT (Male Kata )
  8. HRSHIL (Kumite -50Kg )
  9. DHIMAN DEEPIKA (Kumite -55Kg )
  10. KAUR AMRITPAL (Kumite -55Kg )
  11. GOSAIN SNEHA (Kumite -61Kg )
  12. SHETTY POOJA SHRI (Kumite -61Kg )
  13. GUPTA ANIKET (Kumite -60Kg )
  14. AKHTAR (Kumite -60Kg )
  15. RATHOD KRISHNA (Kumite -61Kg )
  16. SHUBHAM (Kumite -61Kg )
  17. PRANAY SHARMA (Kumite -67Kg)
  18. BHINDIA NAVEEN (Kumite -67Kg )
  19. AMIT (Kumite -67Kg )
  20. ANSARI MOHAMMAD ZABIR (Kumite -75Kg )
  21. MANISH (Kumite -75Kg )
  22. LAKSHAY (Kumite -75Kg )
  23. TRIPATHI MADHAV (Kumite +84Kg )
  24. GUPTA ANIKET (Male Team Kata )
  25. BHINDIA NAVEEN (Male Team Kata )
  26. DHOIYA MANOJ (Male Team Kata )
  27. BHARAT YADAV (Coach)
  • Participated
  • Participated
  • Participated
  • Participated
  • Participated
  • Participated
  • Participated
  • Participated
  • Participated
  • Participated
  • Participated
  • Participated
  • Participated
  • Participated
  • Participated
  • Participated
  • Participated
  • Participated
  • Participated
  • 13 RANK
  • 13 RANK
  • Participated
  • Participated
  • Participated
  • Participated
  • Participated
  • Coach
Only members of National Federations Recognized by WKF are admitted to participate, as per Series A Organizing Rules 2019 (PL OR Point 6 Registration)
18th CADET, JUNIOR & U-21YEARS ASIAN CHAMPIONSHIP 2019 26th April To 28th April 2019 Kota Kinabalu, Malaysia
  1. ISHITA KASHYAP (CADET KATA)
  2. RITU SAINI (CADET -47KG KUMITE)
  3. KH ROSHNI CHANU (CADET +54KG KUMITE)
  4. DEBANJALI KARMAKAR (JUNIOR KATA)
  5. BOBBY SHARMA (JUNIOR -48KG KUMITE)
  6. SHRUTI SHARMA (JUNIOR -53KG KUMITE)
  7. VANSHIKA TANWAR (U-21 KATA)
  8. WALANJ TEJASVI (U-21, 50KG KUMITE)
  9. DAS DURGA (U-21, 55KG KUMITE)
  10. NIKITA (U-21, -61KG KUMITE)
  11. PAYAL BARAL (U-21, -68KG KUMITE)
  12. ANANYA ANAND (U-21, +68KG KUMITE)
  13. MAHAPATRA (JUNIOR TEAM KATA)
  14. RAY (JUNIOR TEAM KATA)
  15. SAMANTROY (JUNIOR TEAM KATA)
  16. KASHYAP RAJAT (CADET -52KG KUMITE)
  17. K SURCHANDRA (CADET -57KG KUMITE)
  18. RATHEE TUSHAR (CADET -63KG KUMITE)
  19. JITAMRIT KASHYAP (CADET -70KG KUMITE)
  20. ANAND CHERI (CADET +70KG KUMITE)
  21. KARL VATCHA (JUNIOR KATA)
  22. RAHUL (JUNIOR -55KG KUMITE)
  23. JATIN SAINI (JUNIOR -61KG KUMITE)
  24. YASH SHARMA (JUNIOR -68KG KUMITE)
  25. DONI NERI (JUNIOR -76KG KUMITE)
  26. NAVEEN BHINDIA (U-21, KATA)
  27. ANKIT CHURASIA (U-21, -55KG KUMITE)
  28. ADITYA TOMAR (U-21, -60KG KUMITE)
  29. PRANAY SHARMA (U-21, -67KG KUMITE)
  30. MANISH (U-21, -75KG KUMITE)
  31. VISHAL MEHTA (U-21, -84KG KUMITE)
  32. MADHAV TRIPATHI (U-21, +84KG KUMITE)
  33. AJINKYA MOGHE (JUNIOR TEAM KATA)
  34. YASH BANSAL (JUNIOR TEAM KATA)
  35. HRITHIK KUMAR BANKE (JUNIOR TEAM KATA)
  36. RATAN GAMBHIR (COACH)
  37. ANIKET GUPTA (COACH)
  38. SAWAN KUMAR (COACH)
  39. BIDAN B SUBBA (COACH)
  • 9 RANK
  • Participated
  • Participated
  • 9 RANK
  • BRONZE
  • 7 RANK
  • 7 RANK
  • Participated
  • BRONZE
  • Participated
  • Participated
  • 5 RANK
  • 7 RANK
  • 7 RANK
  • 7 RANK
  • Participated
  • 5 RANK
  • Participated
  • 5 RANK
  • 7 RANK
  • 15 RANK
  • Participated
  • Participated
  • 7 RANK
  • Participated
  • 15 RANK
  • Participated
  • Participated
  • 5 RANK
  • Participated
  • Participated
  • 5 RANK
  • 5 RANK
  • 5 RANK
  • 5 RANK
  • Coach
  • Coach
  • Coach
  • Coach
As per the Performahnce in National Championship
USA Open and International Cup 2019 16th April. To 22nd April. 2019 Las Vegas, USAE
  1. Deepika Dhiman (TK)
  2. Aniket Gupta (TK)
  • Gold
  • Gold
Open to All for International Experience and Explosure
(WKF) Karate 1 Series A Championship (WKF Olympic Standings - Qualification Tournament for Tokyo 2020 Olympic Games) 27th Feb To 3rd March 2019 Salzburg, Austria
  1. Aniket Gupta
  2. P Nobin Jomoh
  3. Deepika Dhiman
  • Participated
  • Participated
  • Participated
Only members of National Federations Recognized by WKF are admitted to participate, as per Series A Organizing Rules 2019 (PL OR Point 6 Registration)
9th Commonwealth Karate Championship 2018 29th Nov To 2nd Dec. 2018 Durban, South Africa
  1. CADET(14-15 Years):
  2. MITRA RISHAV BOYS KATA
  3. ROMAT SAMEM BOYS KUMITE (U63KGS)
  4. GAMNU YANUNG GIRLS KUMITE (U47KGS)
  5. JUNIOR (16-17 Years):
  6. SINGH ANVESHA (FEMALE KUMITE U59KGS)
  7. GOGOI EMON (FEMALE KUMITE +59KGS)
  8. TONG LODER (MALE KATA)
  9. TOMAR RISHAV (MALE KUMITE U55KGS)
  10. ALI NISHAD (MALE KUMITE U76KGS)
  11. B. AKSHAY MAHARA (MALE KUMIT U76KGS)
  12. U-21 (18-20 YEARS):
  13. BHINDIA NAVEEN (U 21 MALE KATA)
  14. BAMANG YAMU (U 21 FEMALE KUMITE - 61KGS)
  15. DODUM MOJUM (U 21 MALE KUMITE - 60KGS)
  16. YANGFO RAJA (U 21 MALE KUMITE - 60KGS)
  17. VISHAL (U 21 MALE KUMITE - 84KGS)
  18. KUMRA VASU (U 21 MALE KUMITE + 84KGS)
  19. SENIOR (+18 Years):
  20. GODA ASHA (FEMALE KUMITE U50KG)
  21. DHIMAN DEEPIKA (FEMALE KUMITE U55KG)
  22. JATAV SUPRIYA A. (FEMALE KUMITE U61KG)
  23. MANGKHIYA JOHNY (FEMALE KUMITE U68KG)
  24. YANGFO RAJA (MALE KUMITE U60KG)
  25. DODUM MOJUM (MALE KUMITE U60KG)
  26. NARWARIA DEEPAK SINGH (MALE KUMITE U67KG)
  27. JOMOH PACHA NOBIN (MALE KUMITE 84KG+)
  28. KUMRA VASU (MALE KUMITE 84KG+)
  29. SENIOR TEAM MALE KATA INDIA
  30. ANIKET GUPTA (TEAM CAPTAIN) TEAM KATA
  31. NAVEEN BHINDIA (TEAM KATA)
  32. BASU KHARE (TEAM KATA)
  33. SENIOR TEAM FEMALE KATA INDIA (TEAM -A)
  34. ASHA GODA (TEAM KATA)
  35. MESOM SINGHI (TEAM KATA)
  36. YAMU (TEAM KATA)
  37. SENIOR TEAM FEMALE KATA INDIA (TEAM -B)
  38. DEEPIKA DHIMAN (TEAM KATA)
  39. SNEHA GUSAIN (TEAM KATA)
  40. ESHWARI JOSHI (TEAM KATA)
  41. SENIOR TEAM MALE KUMITE INDIA (TEAM -A)
  42. ANIKET GUPTA (TEAM CAPTAIN) TEAM KUMITE
  43. NOBIN PACHA JOMOH (TEAM KUMITE)
  44. MUKUL DATTEN (TEAM KUMITE)
  45. VISHAL (TEAM KUMITE)
  46. DEEPAK SINGH NARWARIA (TEAM KUMITE)
  47. RUPESH DAS (TEAM KUMITE)
  48. SUDHIR SEHRAWAT (TEAM KUMITE)
  49. SENIOR TEAM FEMALE KUMITE INDIA (TEAM -A)
  50. DEEPIKA DHIMAN (TEAM KUMITE)
  51. SUPRIYA JATAV (TEAM KUMITE)
  52. JOHNY MANGKHAIYA (TEAM KUMITE)
  53. BHUVNESHWARI JADHAV (TEAM KUMITE)
  54. SENIOR TEAM FEMALE KUMITE INDIA (TEAM -B)
  55. SHIVANI KARALE (TEAM KUMITE)
  56. ARPANA CHAUHAN (TEAM KUMITE)
  57. KANCHANA PANT (TEAM KUMITE)
  58. POONAM (TEAM KUMITE)
  59. Ambedkar Gupta (Head COACH)
  60. Nagen Bonjang (COACH)
  61. Aniket Gupta (COACH)
  62. Rajesh Aggarwal (TEAM MANAGER)
  63. Premjit Sen (TECHNICAL OFFICIAL)
  64. Yogender Chauhan (TECHNICAL OFFICIAL)
  65. Rajnesh Kumar (TECHNICAL OFFICIAL)
  66. Mutum Bankim (TECHNICAL OFFICIAL)
  • CADET
  • GOLD
  • GOLD
  • SILVER
  • JUNIOR
  • GOLD
  • SILVER
  • SILVER
  • GOLD
  • GOLD
  • SILVER
  • UNDER -21
  • SILVER
  • BRONZE
  • SILVER
  • BRONZE
  • GOLD
  • GOLD
  • SENIOR
  • BRONZE
  • BRONZE
  • GOLD
  • BRONZE
  • GOLD
  • BRONZE
  • GOLD
  • SILVER
  • BRONZE
  • (Sr.Team)
  • BRONZE
  • BRONZE
  • BRONZE
  • (TEAM -A)
  • GOLD
  • GOLD
  • GOLD
  • (TEAM -B)
  • BRONZE
  • BRONZE
  • BRONZE
  • (TEAM -A)
  • SILVER
  • SILVER
  • SILVER
  • SILVER
  • SILVER
  • SILVER
  • SILVER
  • (TEAM -A)
  • BRONZE
  • BRONZE
  • BRONZE
  • BRONZE
  • (TEAM -B)
  • BRONZE
  • BRONZE
  • BRONZE
  • BRONZE
  • COACH
  • COACH
  • COACH
  • MANAGER
  • OFFICIAL
  • OFFICIAL
  • OFFICIAL
  • OFFICIAL
Offcial Team of India (Cadet, Junior, Under -21yrs and Senior) for the 9th Commonwealth Karate Championship 2018 (Only KAI National Medalsit of 2018 are participate from Karate Association of India -KAI (NF) (Indian National Karate Team)

THE OFFICIAL KAI YOUTUBE CHANNEL